Call Us Today! tel. 22.781-32-52, gsm.+48.505-048-439

Email! www.neurolog-szymanski.pl

NEUROLOGIA: MEDYCYNA, CHOROBY, SYMPTOMY...

CZEGO DOTYCZY NEUROLOGIA ?

Neurologia jest specjalnością medyczną zajmującą się diagnostyką i postępowaniem z pacjentami, u których stwierdzane są zespoły objawów czy zaburzenia dotyczące układu nerwowego.

Jedynie mała część chorych z objawami sugerującymi zajęcie układu nerwowego trafia bezpośrednio do neurologa. Uszkodzenie określonej struktury anatomicznej układu nerwowego i związanych z nią czynności neurofizjologicznych prowadzi do wystąpienia wielu charakterystycznych objawów.

Na ich podstawie zawsze należy ustalić:

  • lokalizację uszkodzenia
  • podłoże neuroanatomiczne i neurofizjologiczne
  • zespół chorobowy
  • przyczynę uszkodzenia (etiologię)

Najczęściej spotykane choroby neurologiczne:

  • schorzenia kręgosłupa
  • bóle i zawroty głowy
  • neuralgie
  • choroby układu piramidowego (ośrodkowego układu nerwowego)
  • choroby układu pozapiramidowego (np. choroba Parkinsona)
  • polineuropatie
  • padaczka
  • zaburzenia sfery emocjonalnej (np. depresje, nerwice)

Bóle kręgosłupa to objawy wielu nieprawidłowości i chorób neurologicznych

Zespół bólowy mogą powodować nieprawidłowości: struktur kostnych, stawów międzykręgowych, więzadeł, powięzi, mięśni czy krążków międzykręgowych, stan zapalny okolicy kręgosłupa, choroba nowotworowa, kręgozmyk, zmiany zwyrodnieniowe, złamania struktur kostnych…

Choroba Parkinsona dotyka częściej mężczyzn, już nawet przed 40-stką

To choroba ośrodkowego układu nerwowego, powodująca sztywność mięśniową, pochylenie sylwetki do przodu, drżenie rąk (rzadziej nóg, czy głowy). Problemy z wykonywaniem prostych ruchów późniejszej fazie z przechodzą w problemy z wykonywaniem codziennych czynności życiowych…

Padaczka dotyka aż 50 milionów ludzi na świecie! Najczęściej mężczyzn

choroba mózgu, która powoduje zaburzone funkcjonowanie pewnych komórek nerwowych znajdujących się w mózgu. Jest zespołem symptomów psychicznych, wegetatywnych i somatycznych. Napady padaczkowe są niejednorodną grupą i mają różne objawy…

Zaburzenia nerwicowe, natręctwa, zaburzenia nerwicowe pourazowe

nerwica to choroba przejawiająca się zaburzeniem normalnego funkcjonowania człowieka, w zakresie psychiki, uczuciowości i czynności fizjologicznych organizmu. Różni się od standardowych zakłóceń samopoczucia i ma charakter nawracający pomimo braku działania czynnika wyzwalającego…

Tężyczkę łatwo pomylić z padaczką, objawia się drętwieniem twarzy i kończyn

Objawami współtowarzyszącymi mogą być niepokój, rozdrażnienie i silny lęk, utrata przytomności z towarzyszącymi drgawkami. Wczesne rozpoznanie tężyczki (zwłaszcza utajonej) jest trudne, bywa mylona z zaburzeniami nerwicowymi, padaczką…

Stwardnienie rozsiane rozwija się pomiędzy 20 – 40 rokiem życia, najczęściej u kobiet

To jedna z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego, w postaciach remitująco-nawracające, wtórnie postępujące, pierwotnie postępujące, pierwotnie postępujące z zaostrzeniami. Możliwy jest rozwój choroby w wieku dziecięcym i podeszłym…

Polineuropatie to zaburzenie funkcji wielu nerwów obwodowych

Pierwszą najczęściej rozpoznawaną jest polineuropatia cukrzycowa, zaś drugą – neuropatia alkoholowa, która jest wynikiem oddziaływania alkoholu i ubogiej diety. Objawami są: zaburzenia ruchowe, zaburzenia czucia, bóle w kończynach oraz zaburzenia autonomiczne i zmiany skórne…

Kiedy stosuje się leczenie toksyną botulinową

Toksynę botulinowa (pałeczki jadu kiełbasianego) stosuje się w leczeniu m.in dystonii ogniskowych, drżenia dystonicznego, migreny przewlekłej, wzmożonego napięcia mięśniowego i nadpotliwości. BTX redukuje również niektóre substancje działających na receptory bólowe, dlatego obecnie badana jest pod kątem walki z bólem neuropatycznym…

O Neurologii

Neurologia jest specjalnością medyczną zajmującą się diagnostyką i postępowaniem z pacjentami, u których stwierdzane choroby lub zaburzenia dotyczące układu nerwowego. Objawy bywają często charakterystyczne i dlatego warto je poznać aby w razie potrzeby umieć je rozpoznać i na czas zgłosić się do specjalisty neurologa…